suchá sauna pre 6 – 8 osôb

Striedanie blahodarnej horúčavy a následného ochladenia posilňuje imunitu, zlepšuje krvný obeh, kvalitu pokožky, naštartuje očistu tela od toxických látok.

ROZVRH SAUNA  
PONDELOK MUŽI  17:30 – 19:30
UTOROK ŽENY  17:30 – 19:30
STREDA MUŽI  17:30 – 19:30
ŠTVRTOK ŽENY  17:30 – 19:30
PIATOK MUŽI  17:30 – 19:30
SOBOTA ZMIEŠANÁ  17:30 – 19:30
NEDEĽA ZMIEŠANÁ  17:30 – 19:30

Prenájom sauny na objednávku: Pondelok – Nedeľa: 10:00 – 17:0020:00 – 22:00

Nadnesene možno povedať, že saunovanie je vedná disciplína, ktorá sa stále vyvíja odhaľovaním ďalších poznatkov a nových technických možností. Aj vyškolení obsluhovatelia sauny by sa mali ďalej vzdelávať stať sa skutočnými „saunármi“. To platí nielen pre verejné sauny. Takže prejdime si niekoľko základných krokov o tom, ako sa správne saunovať.
O pravidelnom saunovaní môžeme hovoriť, ak ho opakujete aspoň raz týždenne. Nepravidelné saunovanie je saunovanie v dlhších intervaloch, pričom prakticky začínate vždy znovu.

Podľa počtu opakovaných výmen tepla a chladu počas saunovania a hlavne podľa jeho výsledného efektu možno rozlišovať tieto typy saunovania:

  • 1x iritačné (dráždivé)
  • 2x tonizujúce (povzbudivé)
  • 3x relaxačné (uvoľňujúce)
  • 4x inhibičné (útlmové)
  • 5x exhaustívne (vyčerpávajúce)
  • 6x rizikové (nejde už o správne saunovanie)

Skôr než začnete:

  • Poraďte sa so svojím lekárom, či je saunovanie pre vás vôbec vhodné s ohľadom na váš zdravotný stav.
  • Vo svojom programe si na regeneráciu svojich síl v saune vymedzte prinajmenšom dve hodiny aspoň raz týždenne.
  • Do sauny nechoďte s plným žalúdkom, ale tiež nie hladný, ani bezprostredne po značnej telesnej námahe.
  • Pred saunovaním si vždy pripravte mydlo, masážnu hubku či kefku, uteráky na osušenie, na „frotáž“ kože, na podloženie, krém či olej na ošetrenie suchej kože po saunovaní.

Kedy chodiť do sauny:

Optimálny čas na saunovanie je v podvečer, aby po saunovom kúpeli mohol nasledovať spánok, a najskôr dve hodiny po konzumácii posledného jedla. Preto sa aj deti v škôlkach saunujú pred obedom a po jedle idú spať. U vrcholových športovcov sú do tréningového plánu zaradené regeneračné dni a podriaďujú sa dohode a návrhu celého realizačného tímu (tréner, masér, psychológ a pod.).

Príprava:

Odložte si odev aj bielizeň (použite WC), umyte sa mydlom, osprchujte sa, osušte sa froté uterákom, vstúpte do prehievarne, to všetko max. 5 minút.

Prehrievanie:

Pohodlne si ľahnite, vyčkajte, kým sa prehrejete a začnete sa potiť. Dýchajte zásadne nosom (ak nosný vstup páli, zakryte si nos aj ústa dlaňou alebo sa opláchnite). Na konci prehrievania si sadnite, ak chcete, polejte vodou alebo odvarom z harmančeka horúce kamene výhrevného telesa. Zároveň si masírujte kožu končatín a trupu prstami, dlaňou, hubkou či kefkou, pod sprchou opláchnite pot zakaždým pred i po vypotení, masáži, cvičení, ochladzovaní max. 2 minúty.
Po prvom prehriatí je možné saunovanie doplniť cielenou čiastočnou masážou alebo uvoľnením svalov, väziva a kĺbov na rebrinách či autotrakčnom ležadle, prípadne nenáročným kondičným cvičením. Po ukončení doplnkovej procedúry môžete pokračovať podľa vlastnej voľby ďalším prehrievaním a ochladzovaním.

Ochladzovanie:

Ochladzovanie môžete robiť buď ďalším sprchovaním chladnou vodou podľa Kniepa max. 5 min., ochladzovaním v kadi či skruži (čo je pre staršie osoby náročnejšie) max. 2 min., niekoľkými tempami plávania a splývaním v chladnej vode bazéna max. 2 min. alebo posedením na čerstvom vzduchu. Nezabudnite si zacvičiť niekoľko cvikov dýchacej gymnastiky do 20 min.
Prehrievanie a ochladzovanie možno vystriedať i niekoľkokrát.

Záver:

Keď skončíte saunovanie, buď si chvíľu odpočiňte (najmä po viac než trojitej výmene tepla a chladu), doplňte vypotenú vodu, soľ a vitamín C prírodnými ovocnými šťavami do 20 min. Alkohol ruší účinok saunovania a fajčenie v saune je úplne nepochopiteľné. Počas odpočinku sa môžete krátko vystaviť filtrovanému ultrafialovému žiareniu alebo absolvujte vhodnú pohybovú aktivitu cestou domov na čerstvom vzduchu (napr. chôdzu, voľný beh – v zime aj na lyžiach). Saunovanie podporuje osviežujúci a výdatný spánok a na druhý deň prebudenie s novým elánom do života.

CENNÍK SAUNA
vo vyhradenom čase 2 hodiny  / osoba 8,50 €
individuálne objednávky – max. pre 6 osôb  / hodina 18,50 €

Jednotná kreditná permanentka vám môže znížiť cenu vstupu až o 21,5 %

Športový klub POHODA

Tréneri & Cvičitelia

Tréningy v POHODE vedú skúsení, certifikovaní tréneri pre skupiny i jednotlivcov. Viacerí z našich trénerov i cvičiteľov sa môžu pýšiť mnohými, nielen domácimi, úspechmi!

Osobné tréningy

Poskytujeme služby osobných tréningov, vedených skúsenými a certifikovanými trénermi pre skupiny alebo jednotlivcov.

KONTAKT

Sport centrum POHODA
Rybníková ul. 15/B
917 01 Trnava

OTVÁRACIE HODINY

Pondelok - Piatok 07:45 - 22:30
Sobota 07:45 - 22:30
Nedeľa 07:45 - 22:30